ABD ile İran arasındaki Basra Körfezi’ndeki gerilimler artmaya devam ederken, deniz sigortacıları, tanker saldırıları ve el koymalarından kaynaklanan taleplerde 100 milyon ABD dolarından fazla para ödediler.

Norwegian Shipowners Mutual War Risks Insurance Association’a (DNK) göre, savaş riski primleri 2019’da on kat arttı ve Hürmüz Boğazı’nda seyreden gemiler her seferinde 300.000 ABD Doları ile 400.000 ABD Doları arasında ödeme yapmak zorunda kalıyor.

DNK Genel Müdürü Svein Ringbakken, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Dünyanın en işlek su yollarından birinde deniz taşımacılığı maliyeti önemli ölçüde arttı ve yakın bir zamanda gerginliğin azalmasını beklemiyoruz” dedi.

Dünyadaki ham petrol arzının yaklaşık% 20’si, Fars Körfezi ve Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan Hürmüz Boğazı’ndan tankerler tarafından taşınıyor. Bölgedeki gerilimler, Norveç bayraklı tanker Andrea Victory’ye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Fujairah limanındaki diğer gemilere yapılan saldırıları takiben alevlenmeye başladı.

Bu arada Basra Körfezi’nden Asya’ya yapılan süper tanker navlun oranları günlük yaklaşık 42.000 ABD Doları tutarında. Bu destinasyonlar arasındaki gidiş dönüş iki ay kadar sürüyor. Singapurlu bir komisyoncu WSJ’ye yaptığı açıklamada “Yolculuk için savaş riski primini, mürettebat masraflarını ve yakıtı eklerseniz, maliyetlee kazandıklarından daha fazla ve gemi sahibine günlük en fazla tek haneli bir kar kalıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde, süper tankerler günlük 20.000 ABD Doları ile 25.000 ABD Doları arasında kar elde edebiliyor” dedi.