Servet Gürkan hakkında...


Servet Gürkan, 1 Ekim 1953 tarihinde Adana’da doğdu. Liseyi, Adana Erkek Lisesi‘nde, lisans eğitimini ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, İşletme alanında tamamladı.
 
İş hayatına 1978 yılında Turyağ’da başlayan Servet Gürkan, 2 yıl boyunca pazarlama bölümünde saha yöneticiliği görevini sürdürdü.  Servet Gürkan sigortacılığa ise İttihad-ı Milli Sigorta Şirketi (İmtaş/Union) ile adım attı.  Gürkan, 3 senenin ardından 29 yaşında Şeker Sigorta’ya Genel Müdür yardımcısı olarak geçti.
 
 
İktisat Bankası’yla birlikte Emek Sigorta ve ardından da Güriş ve Türk Petrol ortaklığı olan Merkez Sigorta’nın kuruluşunda yer aldı. Egebank ve Danimarka’nın dev sigorta şirketi Baltica’nın davetiyle İzmir’de mukim ilk sigorta şirketi Ege Baltica’nın kurucu genel müdürlüğüne atandı.
 
 
1994 yılında özelleştirme sürecine öncülük etmek adına Ankara Sigorta’da üst düzey yöneticilik yaptı.
 
Servet Gürkan, Ankara Sigorta’nın özelleştirilmesinin ardından, 1997 yılında risk yönetim şirketi Interims’i ardından da AGG Sigorta ve Reasürans Brokerliği şirketini İstanbul’da kurdu. Sahibi olduğu Interims ve AGG Brokerlik, 2000 yılında Dünya’nın en büyük brokerlik şirketlerinden biri olan AON tarafından satın alındı. Bu satınalmanın ardından Servet Gürkan 14 sene boyunca Türkiye’nin lider Reasürans Brokeri AON Benfield’ın CEO’luk görevini üstlendi.
 
Servet Gürkan, 2015 yılında Dünya’nın önde gelen İngiliz brokerlik şirketi Jardine Lloyd Thompson (JLT) ile birlikte ortaklık yaparak, JLT Türkiye’yi kurdu. Kısa sürede JLT’yi Türkiye’de önemli noktalara taşıyan Gürkan, JLT’nin globalde rakibi ABD’li Marsh’ın bünyesine katılması sonrasında ise 4 Nisan 2019 tarihi itibariyle Marsh Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
 
Servet Gürkan girişimci kariyer yolculuğunda bir çok ilke imza attı. Türkiye’nin ilk Kooperatif Sigorta Şirketi Koru Sigorta’nın kurucusu olmasının yanı sıra KKTC’nin sigortacılık yasasının yazılmasında önemli rol oynayan Servet Gürkan, KKTC’nin ilk yerli sigorta şirketinin kurulmasına da öncülük etti.
 
Sivil Toplum alanında da çalışmaları bulunan Servet Gürkan, ODTÜ’lü Sigortacılar Derneği’nin kurucu başkanlığını yapmış, 2010 yılında da Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanlığı yapmıştır.
 
Yelken, denizcilik ve Türk Müziği ile yakından ilgili olan Servet Gürkan, boş zamanlarını İzmir, Alaçatı’da geçirmektedir.
 
Birlikte çalıştığı bir oğlu olan Servet Gürkan’ın hayat ve kariyer yolculuğundaki en büyük destekçisi 35 yıllık hayat arkadaşı Pınar Gürkan olmuştur.