2018 yılının son aylarında “Marsh JLT yi satın aldı” “ Çok para verdi” “Pahalıya aldı” “Bu durumlarda 1+1=2 etmez “vb bir çok şey söylendi bir çok yorum yapıldı. Ancak 2019 yılının ikinci çeyreği sonuçları açıklandığında başarılı.  Marsh & McLennan Companies CEO/YKB  Dan Glasier’in verdiği kararın çok doğru olduğu görülüyor.

Marsh & McLennan’ın geliri ikinci çeyrekte %16 artarak 4.3 milyar dolara ulaştı. Global sigorta ve reasürans brokeri Marsh & McLennan Companies, Inc. (MMC), sonuçlarının 5,6 milyar dolara satın aldığı JLT’yi ilk kez dahil ettiği 2019 yılının ikinci çeyreğinde konsolide gelirini  % 16 artışla 4.3 milyar dolara ulaştığını ve net gelirinin de % 4 oranında arttığını rapor etti. 2018 yılının ikinci çeyreğine göre % 4’lük net gelir artış oranı, MMC ve JLT’nin sanki bir yıl önce de tek bir şirketmiş gibi hesaplandı, ancak para biriminin, diğer satın almaların, tasarrufların ve işletmeler arasındaki transferlerin etkileri hariç tutuldu.

2018 yılının ikinci çeyreğinde 691 milyon ABD doları olan işletme geliri  2019 yılının ikinci çeyreğinde, biraz azalarak 680 milyon $ ‘a geriledi. Firmanın net geliri geçen yılın aynı dönemine göre 531 milyon dolardan 332 milyon dolara geriledi.  MMC, ikinci çeyrek 2019 sonuçlarının, 150 milyon dolar tutarındaki JLT satın alımına ilişkin maliyetleri içerdiğini ve bunun da anlaşmanın tamamlanması ve ilgili borçların yeniden finanse edilmesini içerdiğini belirtti. Brokere göre, satın alma ile ilgili yeniden yapılandırma ve entegrasyon maliyetleri 2019 yılının ikinci çeyreğinde 98 milyon dolar olarak gerçekleşti.

MMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dan Glaser, “Yılın ilk altı ayında, MMC’nin konsolide gelirleri % 9 artarak 8,4 milyar dolara ulaşırken, temel gelir  % 4 arttı. Faaliyet geliri 1,6 milyar dolara yükselirken, net gelir 1,04 milyar dolara geriledi. Jardine Lloyd Thompson’ın da dahil olduğu ikinci çeyrek sonuçlarımızdan çok memnunuz. 10.000 yeni iş arkadaşını ağırlarken, temel gelirimizde sağlam bir büyüme ve EPS ayarlaması yaptık. 2.Çeyrekde, konsolide baz gelir % 4,  ayarlanmış faaliyet geliri % 19 artarak 894 milyon dolara, düzeltilmiş EPS % 7 artarak 1.18 dolara yükseldi ve genel düzeltilmiş marjımız 160 baz puan arttı.  Planlarımız doğrultusunda iyi gidiyoruz ve birleştirilmiş şirketlerimizin uzun vadeli büyüme umutları için heyecanlıyız. 2019 yılının ilk yarısında, % 4 temel gelir artışı, % 7 düzeltilmiş EPS büyümesi ve 160 baz puanlık marj genişlemesi ile sağlam bir performans gösterdik” dedi.

Firmanın Risk ve Sigorta Hizmetleri birimi  % 23 artışla 2.6 milyar dolar gelir elde etti. Faaliyet geliri %10 artışla 517 milyon dolara yükseldi. Marsh, 2019 yılı ikinci çeyrek gelirini 2,2 milyar dolar olarak kaydetti; bu, temelde yüzde 4’lük bir büyüme demek olup, değişmeyen EMEA bölgesi hariç, tüm bölgelerde iyi bir büyümeyi yansıtıyor.

Firmanın reasürans kolu olan ve şimdi JLT Re’yi de içeren Guy Carpenter, 392 milyon dolar gelir elde etti, bu da% 3’lük bir düşüşe neden oldu. MMC, yılın ilk altı ayında Guy Carpenter’ın temel gelirinin %2 oranında arttığını söyledi. JLT Re’nin dahil edilmesi, reasürans biriminin performansını açıkça etkilemiştir, ancak bu, iki reasürans işletmesini birleştirmenin karmaşıklığı hesaba katıldığında beklenebilecek bir durumdur.

Şirketin danışmanlık segmenti de bu çeyrek dönemde iyi bir performans sergiledi ve danışmanlık gelirleri %9 artarak 1,8 milyar dolara ulaşırken esas gelir %5 arttı.

Mercer’in geliri, temel bazda % 2 artarak 1,3 milyar dolara yükselirken, MMC’nin Oliver Wyman bölümü, temelde %13’lük bir artışla 540 milyon dolar gelir elde etti.

GÜÇLÜ FİNANSAL PERFORMANS

Temel gelir artışına ek olarak, ikinci çeyrekte:

  • Düzeltilmiş faaliyet geliri %19 arttı.
  • Hisse başına düzeltilmiş kazanç (EPS) %7 arttı.
  • Düzeltilmiş işletme marjı 150 baz puan artırıldı.

2019 yılının ilk altı ayında, %4 temel gelir artışı ve %9 düzeltilmiş EPS büyümesi elde ettik.

BİRLİKTE ÇALIŞMA VE BİRLİKTE KAZANIM

“Hızlı ve akıllıca hareket etmeye devam ediyoruz; Londra, Hong Kong, Johannesburg ve Sidney de dahil olmak üzere birçok şehirdeki ofisten taşınmaların ardından 5.000 iş arkadaşımızla birlikte çalışıyoruz. 2019’un sonuna gelindiğinde, dünyanın dört bir yanında, çalışma alanlarımızda yan yana oturan, müşterilerimize ve birbirimize hizmet etmek için birlikte çalışan tüm meslektaşlarımız bir arada olacak.

JLT bizi birçok uzmanlık alanında ve Asya Pasifik ve Latin Amerika’nın daha hızlı büyüyen coğrafyalarında daha da güçlendirdi. Geliştirilmiş ölçeğimiz risk, strateji ve insan kaynağı alanlarında lider firma olma konumumuzu yükseltmiştir. Boyut ve ölçek önemli olsa da, kalite, yetenek ve duyarlılık müşteriler için gerçekten önemli olan şeydir. Bu konuda, biz eşsiziz. Müşterilerimizin en büyük zorluklarının üstesinden gelmek için bundan daha iyi bir konuma gelmemiştik. 2019 için önceliklerimiz büyüme planlarımıza uymak ve başarılı entegrasyonumuza devam etmektir. Her iki cephede kaydettiğimiz ilerlemeden memnunum. Umarım gerçekten muhteşem bir şey yaratma fırsatımız hakkında heyecanlısınızdır.”

Saygılarımla, Dan.