MARSH MCLENNAN Chairman ve Ceo’su Dan Glaiser ilk üç aylık sonuçlarla ilgili bir duyuru yayınladı. Okuyunca çok mutlu oldum ve hem ne kadar doğru bir iş yaptığımı görmenin mutluluğunu paylaşmak  hemde  iyi bir yönetimin  en yeni bir örneği olması bakımından paylaşmak istedim.

Dan şöyle diyor duyurusunda;

“Bu günler Marsh & McLennan için heyecan verici zamanlar; JLT ile birleşmemiz, büyümemiz ve hedeflerimize ulaşmamızdaki bir adım değişikliğidir. Bu yeni adım önemli bir kapasite, yetenek infüzyonu ve daha güçlü bir coğrafi konumlandırma ile bizi yeni bir yörüngeye taşıdı. Bunun dışında da, Marsh & McLennan sahip olduğu güçlü ivmesini de 2019’a taşıdı.

Bu gelişmeleri ilk çeyrekten itibaren sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

GELİRDEKİ BÜYÜMENİN ARKASINDA YATAN FAALİYETLERİMİZ

Marsh & McLennan, ilk çeyrekte konsolide gelir artışını % 4 olarak gerçekleştirdi ve                               % 5 Risk ve sigorta hizmetlerinde,                                                                                                                         % 2 Danışmanlık hizmetlerinde  olmak üzere her iki faaliyet alanında da büyüme gösterdi.

BİRİNCİ ÇEYREKTE DİKKAT ÇEKENLER

2018 yılının ilk çeyreğine göre, temel bazda  % 4 artışla 4.1 milyar dolarlık toplam gelir elde ettik.      İlk çeyrek performansımız şunları içeriyor:

  • Ayarlanmış faaliyet gelirlerimiz % 11 büyüme ile 1 milyar dolara ulaştı
  • Hisse başına ayarlanmış kazanç % 10 artış ile 1.52 dolar oldu
  • 210 baz puan ile ayarlanmış kar marjımız % 26.2′ olarak gerçekleşti

Marsh’ın geliri, temelde % 5’lik bir artış göstererek 1,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.  ABD’de ve Kanada’da temel gelir benzer şekilde % 5 arttı. Uluslararası operasyonlar % 5’in altında gelir artışı sağlarken belirli bölgeler de örneğin Latin Amerika da %11, Asya-Pasifik % 8 ve EMEA bölgesi % 3 oranlarında büyüme sağlamışlardır

Öte yandan, Guy Carpenter’ın 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin geliri, temelde % 6 artışla 661 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti.

YENİ BİR YÖRÜNGE

JLT ve Marsh & McLennan’dan gelen ekiplerimiz, son altı ayda, iki şirketin birleşmesi için gerekli tüm yasal ve hissedar onaylarını almaktan, JLT’nin havacılık portföyünü elden çıkarmak için yaptığımız anlaşmaya ve ilk Euro tahvil ihracımıza kadar  muazzam bir iş gerçekleştirdiler. Böylece koşmak için hazır ayakları yere basan yeni bir şirket haline geldik. Aynı zamanda da tüm müşterilerimiz için değer yaratmaya da devam ettik. Çalışmalarınız ve sarsılmaz kararlılığınız için hepinize teşekkür ederim.

İşbirliği fırsatlarını geliştirmek için çalışma arkadaşlarımızı doğru yerlerde birleştirmek için hızla ilerliyoruz. Bu yüzden henüz ilk günler olsa dahi, güçlü bir başlangıç için hazırız.Yaptığımız her işte mükemmellik sunmak için çaba gösterirken, bunu yapmamızı sağlayan şeylere de sıkı sıkıya bağlıyız:

-açık ve verici bir alış veriş ile yapıcı  muhalefet kültürü,

-katılımcı olmak ve saygı kültürü,

– en doğru olanı yapma çabası, doğruluk ve dürüstlük kültürü.

Kuruluşumuz hiç bu kadar çok fırsata ve/veya bu kadar çok yeteneğe sahip olmamıştı. Şimdi tam zamanı. Hadi cesaretle ilerleyelim. Dan.”

Bu başarının ileriki dönemlerde de artarak devam edeceğine ekip olarak inancımız tamdır.