Büyük Londra Yangını, 1666 yılının  Eylül ayında şehri yaktığında, eski Roma duvarları içindeki evlerden kiliselere, St Paul Katedrali’ne ve Westminster’deki Saraylara kadar her şeyi mahvetti. Sadece büyük İngiliz yazarlardan biri olan Samuel Pepys’in günlüğü nedeniyle bunun nasıl gerçekleştiğini biliyoruz.

Ancak Pazartesi akşamı, Fransa, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin çatısında çıkan yangın başladığında, dakikalar içinde video ve fotoğraflarda görüldü ve sadece birkaç saniye sonra da çevrimiçi olarak sosyal medyada paylaşıldı.

Bu acı olayı bütün Dünya izledi, videolar resimler ekranlara yapıştırıldı ve duman gökyüzünde parlarken kilisenin kulesi alevlerin içine yıkıldı.

Fark çok açık. Salı sabahı yangın söndürüldükten sonra şimdi Fransa’daki acil servisler meydana gelen acı tabloyu değerlendirmek için günlerini harcayacaklar. Çan kuleleri ve dış taş yapının büyük kısmı ayakta kaldı ve Fransız Kültür Bakanı Franck Riester, Katedral’in “en değerli hazinelerinin” kurtarıldığını söyledi.

Bununla birlikte, bazı bölümleri 13. yüzyıla kadar uzanan ahşap çatının sivri uçları ve bazı kısımları da yangında yok oldular. Çok büyük bir restorasyon çalışması yapılması gerekiyor.

Ecclesiastical Sigorta’daki kilise operasyon direktörü Michael Angell, Notre Dame yangını sonrasında, İngiltere Sigorta Pazarını uyardıklarını ve İngiltere’deki kilise sahiplerine tutarlı bir şekilde gönderdiği aynı basit mesajı tekrar göndereceğini söyledi: “Sigortalı olduğunuzdan emin olun”.

Angell, “Gerçekten söylediklerimiz ve gönderdiğimiz mesaj, her gün gönderdiğimiz mesajdır; bu, ‘doğru teminatı aldığınızdan ve teminatın yeterli miktarda olduğundan emin olun’  dur” dedi.

Angell, çoğu zaman, insanlar sigortanın önemi ve özel paketler ile risk yönetimi alma konusunda bir kez eğitim aldıklarında  mesajın zihinlerine yerleşeceğini düşünüyorlar.

“Evet, mesaj iletildi” dedi. “Sorumlu insanlar anlıyor. Bir kere eğitildiklerinde öğreniyorlar. ”

Ecclesiastical, Birleşik Krallık’taki önde gelen kilise sigortacılarından biridir ve kurumların afetlerden sonra yeniden inşa edilmesine yardımcı olma konusunda engin bir deneyime sahiptir.

Şirket, 1984’te yangına yakalanan ve buna bağlı olarak 2.25 milyon £ değerinde hasar veren York Minster’ın sigortacısıydı.

Angell, “Biz oradaki sigortacıydık, sonra işin içine girip girip onlara yeniden inşa etmeleri için yardımcı olduk. Yardım ettiğimiz küçük kiliselerden başka konularda  var. Yerel topluluklar için çok şey ifade ediyor. ”dedi.

Ecclesiastical , yangının başlamasından hemen önce, Güney Batı ve Batı Midlands’daki katedrallerden ve daha büyük kiliselerden gelen temsilciler için yangın risklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için eğitim veriyordu.

Şu anda sigortacılıkta yangın konusu sıcakken, kiliselerin ve katedrallerin binalarının içeriği gibi, ziyaretçiler için de kamu sorumluluk sigortası, turistik cazibe merkezlerinde çalışan personel sigortası  ve hatta hırsızlık  gibi sigortalanması gereken başka şeyler de var.

Angell, “Bu gerçekten kiliselerin ihtiyaç duyduğu bir sigorta paket. Her paket benzersiz. Ismarlama, her şeyi sıfırdan inşa ediyoruz çünkü her bina farklı ve kendine özgü riskleri var. ”şeklinde konuştu.

Notre Dame’e verilen tahmini zarar henüz bilinmemekle birlikte, bazı tanınmış şirketler ve işadamları tarafından katedralin yeniden inşa edilmesine yardım etmek için milyonlarca euro çoktan taahhüt edildi.

Salı gününden itibaren 600 milyon Euro’dan (519 milyon Sterlin) fazla söz alındı. Taahhüt edilenlerin 500 milyon euroluk kısmı, Fransa’nın lüks moda evlerinin üçünden: Gucci, Yves Saint Laurent ve Balenciaga’dan. Diğer kısım ise Alexander McQueen’in sahibi olan Louis Vuitton, Moët Hennessy (LVMH), L’Oreal ve Kering Group’tan.

Sonuçta, tüm bunların en önemli kısmı, eşsiz harika bir binanın yanmış olmasıdır. Kazalar olacaktır, ve Angell’in de dediği gibi, “her şeyi önleyemezsiniz”.

“Bu binaları mümkün olduğunca korumalıyız, çünkü onlar ulusal hazinelerdir” dedi. “Ama yinede eğer onlara bir şey olursa, bunun için de sigorta var.”