Reasürörler, sigorta şirketlerine elektronik sigara kullanan hayat sigortası müşterilerinden  sigara içenlere göre daha yüksek ücret almaları konusunda şiddetli baskı yapıyor – ya da onları sigortalamayı tamamen reddediyorlar.

Reuters’de geçen habere göre, ABD yetkilileri, bu yıl  elektronik sigara ile bağlantılı 47 ölümün yaşandığını belirtiyorlar. Sağlıkçıların elektronik sigara ile ilgili endişeleri bazı ülkelerde yasaklamalara yol açmakta. Genel olarak sigortacıların çoğu sigara içenlerle elektronik sigara kullananlara aynı şekilde davranmakta  – hem sigara içenlerin hemde elektronik sigara kullananların primlerini neredeyse iki katına çıkarmakta. Ancak Reuters’e göre, üç büyük reasürör yakın zamanda güncellenmiş tavsiyeler ve elektronik sigara konusunda yeni uyarılar yayınladılar. Habere göre, diğer önemli reasürörlerde aynı şeyi yapmayı düşünüyor.

Reuters’e göre bu yeni uyarılar, elektronik sigara kullanan gençler ile Marijuana buharlı elektronik sigara kullananlarda sık görünmeye başlayan akciğer hastalıklarına odaklanmakta.

Hannover Re’nin US Medikal Directörü Nico van Zyl, Reuters’e yaptığı açıklamada sigortacılardan ABD’de hızla çoğalan akciğer rahatsızlıklarının ardından 25 yaşın altındaki çocuklara sigorta yapma konusunda temkinli davranmalarını istedi.

Fransız sigortacı SCOR, hayat sigortacılarının elektronik sigaralara da sigara gibi davranmalarını  ve özellikle de THC içeren ve akciğer sorunlarına yol açabileceği düşünülen elektronik sigara ürünlerini kullanan kişileri dışlamalarını tavsiye etti.

Reuters’in bildirdiğine göre, Swiss Re de elektronik sigara kullananları  sigara içenlerle aynı gurupta değerlendiriyor ve sigortacılara elektronik sigaranın marijuana gurubundan ürünleri kullanıp kullanmadığını mutlaka kontrol etmelerini öneriyor.

Habere göre, Reuters’in temas ettiği 13 hayat sigortasının 12’si elektronik sigara içenleri sigara içiyorlarmış gibi değerlendirdiklerini belirtiyorlar.