Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) üye şirketlerden derlediği verilere göre 2018 yıl sonu itibarıyla teknik ve mali sonuçları belli oldu. Buna göre, 2018 yıl sonunda sektörümüz, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %26,8 artışla 36 milyar TL’yi bulan üstlendiği tazminat ile ekonomiye ve vatandaşlarımıza güvence sağlamaya devam etti.

TSB verilerine göre, sektörün prim üretimi geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, hayat dışı branşlarda %20,2, hayat sigortalarında ise %1,1’lik, toplamda ise %17,4’lük bir büyüme kaydetti. Bu sonuçlarla hayat dışı sigortalar prim üretimi 47,7 milyar TL, hayat sigortaları prim üretimi 6,9 milyar TL olurken; sektörün toplam prim üretimi 54,7 milyar TL’ye ulaştı. Hayat branşında önceki dönemlerdeki yüksek büyüme oranlarında etkili olan kredi hacminin Ağustos ayından itibaren düşüş eğilimine girmesi hayat branşındaki büyümenin oldukça sınırlı olmasına neden oldu.
Öte yandan katılım sigortacılığında faaliyet gösteren sekiz şirketin toplam prim üretimindeki payı %4,1’e ulaşırken, toplam prim üretimi ise 2,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Aktif büyüklük 180 milyar TL’ye geldi

Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre %17,1 artışla 178,4 milyar TL,toplam öz sermaye büyüklüğü ise 23,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

TSB verilerine göre, Bireysel Emeklilik Sisteminde ise katılımcı sayısı 5 Nisan 2019 tarihi itibarıyla 6,8 milyona, fon büyüklüğü de devlet katkısı dâhil 93,4 milyar TL’ye ulaştı. 2017 yılında başlatılan otomatik katılım uygulamasıyla sisteme giren 15,2 milyon çalışanın 5 milyonunun sözleşmelerinin devam ettiği görülürken, ayrılma oranı %67 olarak gerçekleşti. Sözleşmeleri devam eden katılımcıların otomatik katılım fon tutarı ise 5,6 milyar TL seviyesine ulaştı.