Marsh Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Gürkan, sigortanın bir fonkisyonunun da sosyal barışa sağladığı katkı olduğunu söyledi.

Servet Gürkan, Sigorta Ekranı’nın yayın konuğu oldu.  Can Kantar’ın sorularını yanıtlayan Gürkan, sigorta sektörünün bilinenlerin dışında önemli fonksiyonlarının olduğunu vurguladı.

Gürkan, konuşmasına pandemi sürecini değerlendirerek başladı. Pandemi süreci ile birlikte her şeye uzaktan erişim mantığı ile bakıldığını söyleyen Gürkan, “Bu da bize yeni bir yaşam tarzı getiriyor. Sektörümüzdeki etkisine baktığımız zaman bir kere uzaktan satış mantığı sigortacılığa da gelecek. Zaten bu konuda yasal düzenlemeler yapıldı. Şirketlerin dijitalizasyona büyük yatırımlar yapması gerekiyor” dedi.

Stratejilerin belirlenmesi

Dijitalizasyonun gelişmesiyle birlikte, siber risklerin ortaya çıkmaya başladığına dikkat çeken Gürkan, “Siber riskler aynı zamanda sigorta sektörüne yeni bir pazar getirmiş oldu. Pandemi sağlık konusunda ise insanlara ciddi bir uyarı yaptı. İnsanlar her an her şeyin olabileceğini bir defa daha anlamış oldu. Bu durum sağlık primlerine artış olarak yansıdı. Pandemi ayrıca iş durması ve etkinlik iptallerini de gündeme getirdi. Olimpiyatlar ve tenis turnuvaları gibi büyük ölçekli spor organizasyonları iptal oldu. Sadece bir iptal için 400 milyon dolarlara erişen tazminat rakamları var. Sektör adına iptaller ve iş durması kaynaklı ciddi bir pazar oluşacağına inanıyorum. Pandemi öncesinde dünyada herkes optimizasyona çalışıyordu. İnsanlar, yaptıkları işi ve hayatlarını optimize ediyordu. Pandemi sonrasında artık mevcut duruma adapte olmaya çalışacağız. O nedenle sektörde stratejilerin buna göre belirlenmesi gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı.

Risk yönetim çalışmaları devam ediyor

Gürkan şöyle konuştu: “Türk sigorta portföyünün yüzde 50’si motor branşından oluşuyor. Büyük altyapı yatırımlarında ise büyük reasürans şirketleri teminat sağlıyor. Bu risklerin büyük bir bölümü de yurt dışından teminat alıyor. Pandemi nedeniyle büyük risklerde bir sıkıntı görmüyorum. Ülkemiz bunları teminatsız bırakmayacaktır. Bu dönemde yatırımların durması söz konusu olduğu için belki altyapı yatırımlarında bir miktar azalma olacaktır. Ancak risk yönetim çalışmaları devam ettiği için bizim sektör açısından bir sorun olmayacaktır.”

Bina tamamlama sigortasına özel vurgu yapan Gürkan, “Çok önemli bir ürün olmasına rağmen bina tamamlama sigortası hâlâ yapılmıyor. Halbuki bir yerde zorunlu bir sigorta… İnsanlara maketten ev satılıyor, makette gösterilen evin 2 sene içerisinde bitip bitmeyeceği bilinmiyor. Ama bankaya borçlanma yapılıyor. Ev tamamlanmazsa ne olacak? İşte bina tamamlama teminatı bu sorunu çözmede en önemli faktör” dedi.

Çok önemli bir sistem

Gürkan, “Sigorta deyince aklımıza trafik sigortası, kasko, özel emeklilik ve hayat sigortaları geliyor ama sigortanın çok önemli fonksiyonları da var. Bir kere sigorta, risklere karşı teminat oluşturuyor. Sigorta, insanların uğrayacağı zararları ödemek, kayıpları yerine koymak anlamında çok önemli bir sistem. Türkiye’deki primin 9-10 milyar dolar olduğunu söylersek, bu rakam ekonomiye kaynak olarak aktarılıyor. Benim için sigortanın daha önemli bir fonksiyonu var. Sigorta sosyal barışı sağlıyor aslında. İki araç çarpıştığında sahipleri levyeleri çıkarıp, birbirine saldırmak yerine; “İşte benim sigortam bu. Lütfen oraya müracaat edin, zararınız karşılansın” demesi; mahkemeye gitmeyi, dava açmayı önlüyor. Ben gelişmişliğin en önemli göstergesini şurada görüyorum: İnsanlar bunu önemsemiyor ama keşke bizdeki adliye binaları bir kulübe kadar olsa. Yani küçücük olsa. Adliye binalarının küçük küçük olması demek, davaların az olması demektir. Sigortanın toplumsal barışa katkısı ve ekonomik fon yaratması çok önemli” şeklinde konuştu.

Marsh Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Gürkan’ın  yaptığı açıklamaların tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.