Marsh’ın verilerine göre, 2019 yılının ilk çeyreğinde küresel ticari sigorta fiyatları% 3 arttı. Söz konusu artış arka arkaya altıncı çeyrekte de sürdü.

Marsh, 2012 yılında çalışmanın başlamasından bu yana ticari sigorta fiyatlarındaki büyüme oranının en yüksek seviyede olduğunun altını çizdi. Bölgesel olarak ise Pasifik bölgesi % 10’dan daha fazla artışla endeksteki en yüksek artışlara sahip olurken, Birleşik Krallık ve Avrupa’da ise % 2 civarında çok daha düşük artışlar gözlendi.

Mülkiyet riskleri için fiyatlandırma, ortalama olarak% 5 oranında artarken, Marsh kayıp fiyatlarının ise 2013 yılında başlayan bir eğilimin devamında % 1 oranında azaldığını belirtti.

Marsh’ın çalışmasına göre, Birleşik Krallık ve Latin Amerika’daki ardışık altı çeyrek ve Pasifik bölgesinde dokuz çeyrek boyunca üst üste ikinci çeyrek boyunca tüm bölgelerde bileşik fiyat artışları gözlendi. Marsh, emlak fiyatlarındaki artışların büyük, çok katmanlı programlarla (brüt yazılı primi 1 milyon dolardan fazla), bu oranların neredeyse % 7 artış gösterdiğinin altını çizdi.

Marsh’daki Küresel Yerleşim Başkanı Dean Klisura, “Endekste 2012’de başladığından bu yana sigorta fiyatlarında % 3 ile gördüğümüz en yüksek ortalama artış olsa da, çoğu ürün ve coğrafyada pazar kapasitesi güçlü olmaya devam ediyor.” dedi.